Skontaktuj się!

(22) 499 13 99

ul. Targowa 85
03-408 Warszawa

Druga lokalizacja usług xerograficznych

(22) 618 44 33

ul. Kłopotowskiego 15

budynek Urzędu Dzielnicy Praga Północ

Poziom -1  – punkt ksero oraz kiosk

Często zadawane pytania (FAQ)


Druk

Co to jest druk offsetowy i czym różni się od cyfrowego?

„Offset” oznacza druk dużych nakładów na arkuszach bądź zwojach (najczęściej papieru), za pomocą cylindra, na który naciągnięta jest guma z szablonem wydruku. W odróżnieniu od niego druk cyfrowy najlepiej sprawdza się w niższych nakładach a także przy użyciu niestandardowych materiałów i dodatków.

rozwiń

Co to jest „CMYK”?

„CMYK” jest skrótem oznaczającym zestaw czterech podstawowych pigmentów drukarskich: cyjanu, magenty, żółtego i czerni. Drukując materiały tą metodą pełną paletę barw uzyskuje się przez mieszanie ze sobą w różnych proporcjach pierwszych trzech z nich.

rozwiń

Co to jest „Pantone”?

„Pantone” jest to powszechnie stosowany w świecie drukarskim system identyfikacji kolorów opracowany przez firmę Pantone inc. z USA. Podstawowa jego skala obejmuje 1114 kolorów powstałych na skutek zmieszania ze sobą 15 rożnych pigmentów. Drukowanie tą metodą, dzięki użyciu większej ilości zróżnicowanych pigmentów niż w przypadku zestawu „CMYK”, pozwala na uzyskanie znacznie szerszej palety barw – jest jednak droższe i bardziej pracochłonne.

rozwiń

Materiały

Co to jest gramatura papieru?

Gramatura papieru (bądź innego materiału drukarskiego) oznacza jego masę (wyrażoną w gramach) przypadającą na 1 m2. I tak, przykładowo, gramatura 300 g/m2 oznacza, że 1 m2 danego materiału waży 300 g.

rozwiń

Czym różni się kreda od kartonu o tej samej gramaturze?

Karton jest materiałem znacznie sztywniejszym niż papier kredowy o takiej samej gramaturze. Z drugiej jednak strony to papier kredowy odznacza się bardziej szlachetną, przyjemniejszą w dotyku fakturą. Wybór pomiędzy tymi dwoma rodzajami materiałów będzie zatem zależał od efektu końcowego, jaki chcemy uzyskać.

rozwiń

Co oznaczają symbole „4+4”, „4+0”?

Takie symbole występują w opisie wydruków wykonywanych przy użyciu palety CMYK. Mówią one o tym, ile z czterech podstawowych pigmentów zostaje użytych do zadrukowania każdej ze stron. I tak, na przykład, symbol „4+4” oznaczać będzie druk przy użyciu wszystkich czterech pigmentów po obu stronach materiału drukarskiego, zaś symbol „2+0” – zadruk jednostronny z użyciem dwóch pigmentów.

rozwiń

Co to jest lakier UV?

Lakier UV jest to specjalna żywiczna powłoka nakładana na materiał drukarski, a następnie utrwalana promieniami ultrafioletowymi. Zabezpiecza ona wydruk przed ścieraniem się farby i nadaje mu bardziej „szlachetny” wygląd. Nałożenie lakieru UV pozwala uzyskać dodatkowe efekty wizualne (nabłyszczenie, zmatowienie, wzrost wrażenia jaskrawości i nasycenia barw) i zwiększa sztywność wydruku. Lakier taki może być nakładany na całą powierzchnię drukowanych materiałów, bądź na wybrane ich elementy o dowolnych kształtach.

rozwiń

Introligatornia

Do czego służy wykrojnik?

Wykrojnik jest narzędziem, które dzięki odpowiedniemu układowi zróżnicowanych ostrzy jednym uderzeniem wycina z papieru żądany kształt, wykonuje w nim perforacje bądź wyciska zagięcia ułatwiające składanie.

rozwiń
test